Producenci
Ból pięty – dlaczego się pojawia i jak sobie z nim radzić? 0
Ból pięty – dlaczego się pojawia i jak sobie z nim radzić?

Ból pięty – dlaczego się pojawia i jak sobie z nim radzić?

Ból pięty jest dolegliwością, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Odczuwany jest przede wszystkim podczas chodzenia i może wiązać się nie tylko z niewygodnym obuwiem, ale nawet z poważnymi schorzeniami. Odpowiednio dobrane leczenie pomoże w uporaniu się z problemem.

Co robić, gdy bolą pięty?

Ból pięty może pojawiać się, gdy mamy zbyt dużą wagę, za często nosimy buty na wysokim obcasie, mamy wadę postawy i nieprawidłowo stawiamy stopy podczas chodzenia. Stopy powinien więc obejrzeć specjalista, który może zlecić wykonanie prześwietlenia. Przyczyną bólu pięt może być ostroga piętowa, płaskostopie, przeciążenie, nadwaga, przewlekła niewydolność żylna. Na funkcjonowanie pięt wpływa też źle dobrane obuwie, zapalenie ścięgna Achillesa, ale ból może być też objawem dny moczanowej, zapalenia ścięgna podeszwowego lub cukrzycy.

 

Zanim pójdziemy do lekarza, zwróćmy uwagę na to, w którym miejscu dokładnie pięta jest bolesna. Może boleć z tyłu, z boku lub od spodu, a każde miejsce może wskazywać na inną dolegliwość.

Ostroga piętowa - co to jest?

Jedną z częstych przyczyn bólu w pięcie jest tzw. ostroga piętowa. Ból pojawia się dlatego, że nieprawidłowo stawiamy stopy przy chodzeniu lub posiadamy źle dobrane obuwie. Problem polega na wydłużeniu się o kilka milimetrów kości piętowej i jest wadą zwyrodnieniową. Jej skutkiem jest wytworzenie się narośli kostnej na wyrostku przyśrodkowego guza piętowego. Odkładające się na pięcie złogi wapnia powodują ból, przede wszystkim podczas chodzenia. Na tę dolegliwość pomagają niesterydowe leki przeciwzapalne, maści, plastry, zastrzyki z preparatami przeciwzapalnymi, rehabilitacja. Jeśli leczenie jest nieskuteczne, niezbędna może okazać się operacja.

Ból pięty po bieganiu

Wiele osób regularnie biegających skarży się na ból pięty. Jeśli jest on odczuwany właśnie po wysiłku fizycznym, jego przyczyną może być zapalenie kaletki maziowej, przykurcz lub zapalenie ścięgna Achillesa, wada w budowie stopy, źle dobrane obuwie, nagła zmiana przebiegu treningu, zaburzenia krążenia tętniczego lub zespół ciasnoty powięziowej.

 

Co pomaga na ból pięty?

Leczenie bólu pięty zależy przede wszystkim od rodzaju schorzenia i stopnia jego zaawansowania. Zwykle lekarz zaleca zażywanie leków przeciwzapalnych, rehabilitację, noszenie wkładek ortopedycznych i odpowiedniego, wygodnego obuwia, założenie stabilizatora czy zastrzyki z kortykosteroidów. Leczenie operacyjne może okazać się skuteczne w ciężkich przypadkach.

Domowe sposoby na bolące pięty

Jeśli pięta boli, można spróbować zminimalizować odczuwane objawy. Przede wszystkim należy nosić wygodne obuwie, jeśli do tej pory przede wszystkim nosiliśmy szpilki lub ciasne pantofle. Zbilansowana dieta, która pomoże zrzucić kilka zbędnych kilogramów, także może przynieść pozytywne rezultaty, gdyż zmniejszy obciążenie pięt. Przydatne będą ortopedyczne wkładki do butów, zwłaszcza jeśli ból stóp jest wynikiem niewłaściwego stawiania pięt i wad postawy. Kiedy ból pięt pojawia się po bieganiu, przed wyjściem na ścieżkę warto zrobić rozgrzewkę. Na ból pięt doraźnie pomagają też zimne okłady.

Nieprawidłowa postawa a zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego 0
Nieprawidłowa postawa a zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego

Nieprawidłowa postawa a zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego

Zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego mogą przysporzyć wiele problemów. Te niezwykle często używane stawy służące do żucia, mówienia, śpiewania lub ziewania są niezwykle przeciążone. Wszelkie zmiany chorobowe zachodzące w tym obszarze powodują ogólny dyskomfort. Chociaż wydaje się to niemożliwe, źródło problemów ze stawem skroniowo-żuchwowym może mieć swój początek w nieprawidłowej postawie ciała.

Co to jest staw skroniowo-żuchwowy?

Staw skroniowo-żuchwowy łączy dolną szczękę (żuchwę) z czaszką (kością skroniową). Dolna szczęka oraz czaszka są ze sobą połączone mięśniami i więzadłami, które poprawnie funkcjonują, gdy dolna szczęka znajduje się w fizjologicznej pozycji. Tzw. głowa kości żuchwy - kłykieć jest idealnie dopasowany do wgłębienia w kości skroniowej, czyli do dołu stawowego. By staw prawidłowo działał, potrzebna jest także malutka chrząstka zwana krążkiem stawowym, która działa niczym amortyzator podczas pracy kości.

Objawy zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego

Patologie w funkcjonowaniu stawu skroniowo-żuchwowego są powszechne i szacuje się, że mogą dotykać nawet 40 procent populacji. Dysfunkcja stawu to nic innego jak niewłaściwe ułożenie dolnej szczęki względem górnej. Przyczyną zaburzeń mogą wady zgryzu, urazy, wady postawy ciała, zabiegi usuwania zębów, a nawet przewlekły stres.

Zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego mogą powodować:

bóle głowy, podobne także do migrenowych,

zawroty głowy i mdłości,

bóle ucha,

problemy z połykaniem,

nocne zgrzytanie zębów,

ból stawów,

bóle karku,

tępy ból w okolicy ucha, twarzy, skroni i ramion,

trzaski w stawach,

ograniczenie ruchomości lub całkowita utrata otwierania ust,

ból podczas żucia twardych pokarmów,

szumy uszne,

łzawienie lub dolegliwości bólowe w okolicy kąta wewnętrznego oka.

 

Cierpisz na zaburzenia SSŻ? Obejrzyj swoje stopy

Problemem bólu związanego z zaburzeniami stawu skroniowo-żuchwowego, zajął się w 2009 roku profesor Brian Rothbart, specjalista w walce z chronicznym bólem. Dowiódł on, że nieprawidłowa biomechanika stóp może być odpowiedzialna za pojawienie się bólu w tym niezwykle ważnym stawie. Wady postawy wynikające ze skrzywienia kręgosłupa albo z wad stóp, między innymi płaskostopia, wykoślawienia stóp, prowadzą do wycofywania żuchwy, a w efekcie do tyłozgryzu, co może stać się przyczyną zaburzeń. Dziwne? Ułożenie stóp ma wpływ na całą postawę, między innymi na obręcz barkową i miednicę, a te na cały układ kostny, łącznie z kręgosłupem, kręgami szyjnymi i żuchwą.

Wkładki do butów a zmniejszenie dolegliwości SSŻ

Skoro sposób stawiania stóp może mieć wpływ na ogólne samopoczucie, także na sposób funkcjonowania stawu skroniowo-żuchwowego, wkładki ortopedyczne mogą zmniejszyć dolegliwości bólowe. Ponieważ źle ustawiona miednica sprawia, że głowa jest wysunięta, a szczęki zaciśnięte, warto zadbać o to, by cała postawa ciała znajdowała się w pozycji prawidłowej. Gdy miednica ustawiona jest poprawnie, żuchwa może być bardziej rozluźniona. Jeśli stopy są płasko-koślawe, koniecznie trzeba nosić wkładki ortopedyczne w butach, by łuki stóp były odpowiednio podparte, a to zwiększy kontrolę ruchu żuchwy i przyniesie ulgę. Wkładki ortopedyczne w przypadku zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego będących efektem płaskostopia lub wykoślawienia stóp trzeba jednak nosić regularnie.

Bóle krzyża - czy przyczyną mogą być schorzenia stóp 0
Bóle krzyża - czy przyczyną mogą być schorzenia stóp

Bóle krzyża - czy przyczyną mogą być schorzenia stóp?

Na bóle pleców skarży się aż 80 procent dorosłych Polaków. Wielu z nich bagatelizuje ból i przyjmuje jedynie leki przeciwbólowe bez dociekania przyczyn dolegliwości. Inni pacjenci szukają pomocy u fizjoterapeutów, kręgarzy, masażystów. Tymczasem wiele kłopotów z kręgosłupem, zwłaszcza z bólem w odcinku lędźwiowo-krzyżowym, może wiązać się ze schorzeniami stóp.

Co powoduje bóle kręgosłupa?

Ból kręgosłupa może być związany z pracą fizyczną, źle dobraną poduszką, zbyt dużą wagą, spędzaniem czasu w pozycji siedzącej, z wadami wrodzonymi oraz niewłaściwą postawą. Zwłaszcza te osoby, które pracują ciągle przed komputerem, przez wiele godzin oglądają telewizję, siedzą za biurkiem, a nawet spoglądają ciągle w ekran telefonu komórkowego, przeciążają plecy, a niewyćwiczone mięśnie nie są w stanie utrzymać prawidłowej postawy. Apele, by częściej się ruszać, wzmacniać mięśnie i skrócić do minimum czas w pozycji siedzącej, nie trafiają do pacjentów. Niewłaściwa postawa, która powoduje ból krzyża, może wiązać się także z budową i funkcjonowaniem stóp. Dla wielu osób może być to zaskoczeniem, ponieważ nie wiążą stanu swoich stóp z dolegliwościami związanymi z plecami.

Nadpronacja

Nawet połowa populacji może cierpieć na bóle kręgosłupa z powodu nadpronacji. Z nadpronacją mamy do czynienia wtedy, kiedy stopa i staw skokowy skręcają się za bardzo do wewnątrz, zmieniając postawę na niewłaściwą. W wyniku nadpronacji skręca się także kolano, biodro, a cała miednica nadmiernie pochyla się do przodu. W ten sposób zwiększają się krzywizny kręgosłupa i pojawia się ciągłe napięcie mięśni w dolnej części pleców.

Płaskostopie

Przyczyną bólów krzyża może być także płaskostopie, zwłaszcza poprzeczne. W takim przypadku stopy podczas chodzenia nie amortyzują ciała w optymalny sposób, a miednica, połączona przecież z kręgosłupem, jest źle ustawiona. Chodzenie nieprawidłowe zaburza równowagę i napięcie mięśniowe, przeciąża kręgosłup i sprawia, że zaczyna on boleć. Płaska stopa mocno przylega do podłoża, a nawet cała się z nim styka, o płaskostopiu świadczy również chodzenie na wewnętrznych krawędziach stóp, co wyraźnie widać zwłaszcza po stanie obuwia. Płaskostopie można zminimalizować za pomocą wkładek ortopedycznych i ćwiczeń lub w trudniejszych przypadkach - operacyjnie.

 

Czy wkładki ortopedyczne mogą zmniejszyć ból kręgosłupa?

Przywrócenie odpowiedniej postawy może szybko przynieść efekty w postaci zmniejszenia objawów bólowych. W przypadku nadpronacji wkładki ortopedyczne zmniejszają skręcenie całej kończyny oraz redukują nachylenie miednicy, a u osób z płaskostopiem odciążają kręgosłup, zmniejszają napięcie mięśniowe, wymuszają prawidłową postawę. Jeśli są codziennie noszone, stymulują funkcje stopy, odciążają miejsca, które pracują zbyt intensywnie i dociążają te, które powinny być wzmocnione, poprawiają też amortyzację. Osoby cierpiące na bóle kręgosłupa w odcinku lędźwiowo-krzyżowym, mogą odczuć znaczną ulgę po włożeniu do obuwia dopasowanych wkładek ortopedycznych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl