"Halluks"- Paluch koślawy:
- niekształcenie koślawe palucha jest bolesną deformacją przodostopia w obrębie pierwszego stawu śródstopno-paliczkowego łączącego pierwszy palec ze śródstopiem gdzie dochodzi do stanu zapalnego. Charakteryzuje się przyśrodkowym odchyleniem osi pierwszej kości śródstopia i bocznym odchyleniem osi palucha. Paluch przesuwa się w kierunku pozostałych palców. Skrzywienie do 10% uważane jest za normę.
- Podstawowe przyczyny to predyspozycje wrodzone, płaskostopie, rozluźnienie ścięgien i więzadeł stopy, źle dopasowane obuwie, nadwaga, choroby przewlekłe m.in. reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczyca, czy dna moczanowa . W 90 % przypadków pacjentami są kobiety. Częstotliwość występowania wzrasta z wiekiem, u osób powyżej 50 roku życia występuje w około 26% przypadków.
- Objawy to stan zapalny stawu i torebki stawowej stawu śródstopno-paliczkowego palucha, powstanie nienaturalnego zgrubienia tzw egzostozy - narośli kostnej , zaczerwienienie i ból, metatarsalgie - choroby śródstopia, ból u podstawy palucha nasilający się podczas chodzenia, modzele i nagniotki, palce młotkowate.
- Zapobieganie to stosowanie odpowiednich ćwiczeń i masaży - by opóźnić rozwinięcie się haluksów, zmiana obuwia na szersze, unikanie butów na wysokim obcasie oraz stosowanie separatorów oraz klinów które odpychają paluch od pozostałych palców, stosowanie wkładek na płaskostopie i stopę płasko -koślawą Gdy schorzenie mimo wszystko rozwija się i uniemożliwia chodzenie stosuje się zabieg chirurgiczny.
- Podstawą leczenia nieoperacyjnego jest łagodzenie dolegliwości poprzez dobranie odpowiednio szerokiego obuwia w połączeniu ze stosowaniem odpowiednich wkładek. Zalecane wkładki profilaktyczno – ortopedyczne to: Kliny na haluksy, wkładki na płaskostopie, wkładki na stopę płasko-koślawą i metatarsalgie.
Zobacz cały asortyment produktów na haluksy!
Poniżej znajdziecie Państwo najpopularniejsze produkty na haluksy z naszej oferty.
Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.