Ze względu na udział w procesie poruszania się, ścięgno Achillesa jest niezwykle istotnym elementem w naszym ciele. Dlatego, jeżeli dojdzie do jego urazu czy zapalenia, należy konieczne przystąpić do odpowiedniego leczenia. W niniejszym artykule poruszymy najistotniejsze kwestie dotyczące zapalenia ścięgna Achillesa, jego objawów, leczenia oraz profilaktyki.
Spis treści:
- Co to jest ścięgno Achillesa?
- Za co odpowiada ścięgno Achillesa?
- Objawy zapalenia ścięgna Achillesa
- Przyczyny zapalenia ścięgna Achillesa
- Leczenie zapalenia ścięgna Achillesa
- Jak uniknąć zapalenia ścięgna Achillesa?
Co to jest ścięgno Achillesa?
Ścięgno Achillesa to zespół kolagenowych włókien w tylnej części kostki. To ścięgno łączy kość piętową z mięśniami łydki. Nazywa się go również ścięgnem kości piętowej. Każda osoba ma dwa ścięgna Achillesa, po jednym w każdej nodze. Są to najsilniejsze, a zarazem największe ścięgna w ciele człowieka. Liczą średnio około 15 centymetrów długości, ale niekiedy osiągają nawet 26 centymetrów.
Ścięgna Achillesa są niezwykle silne i wytrzymałe, jednakże ludzie często doświadczają ich urazów. Obrażenia są niejednokrotnie spowodowane wzmożonym naciskiem na włókna i występują nagminnie u sportowców czy osób otyłych.
Za co odpowiada ścięgno Achillesa?
Ścięgno Achillesa pomaga w podnoszeniu pięty nad ziemię. Korzystasz z niego, gdy:
- spacerujesz,
- biegasz,
- skaczesz,
- wchodzisz po schodach,
- stajesz na palcach.
Objawy zapalenia ścięgna Achillesa
Liczne przeciążenia, których doświadczają ścięgna Achillesa, mogą prowadzić do stanu zapalnego. Tego typu zapalenie często dotyka młode aktywne osoby. Może wystąpić u sportowców, zwłaszcza u biegaczy. Zapalenie ścięgna często spowodowane jest również obniżeniem jego elastyczności i występuje częściej u osób dorosłych w średnim oraz starszym wieku.
Objawy zapalenia ścięgna Achillesa obejmują:
- Ból w pięcie i wzdłuż ścięgna podczas chodzenia lub biegania.
- Ból i sztywność tej okolicy w godzinach porannych, występujące od razu po wstaniu z łóżka.
- Wrażliwość na dotyk okolic powyżej pięty.
- Obrzęk i uczucie ciepła w pięcie lub wzdłuż ścięgna.
- Trudność stawania na palcach oraz podnoszenia palców do góry.
- W ciężkim stadium wyczuwalne jest zgrubienie na ścięgnie.
Przyczyny zapalenia ścięgna Achillesa
Zapalenie ścięgna Achillesa jest spowodowane regularnym i powtarzającym się lub też zbyt intensywnym jego obciążeniem, występującym w pasmie mięśni łydek oraz kości pięty. Chodzenie, bieganie, skakanie, podnoszenie się na palcach to czynności, które obciążają tę część nogi. Ze względu na codzienną eksploatację ścięgno Achillesa jest narażone na urazy i zapalenie.
W młodym wieku głównym powodem zapalenia tego obszaru jest przeciążenie. Dochodzi do niego najczęściej wówczas, gdy ścięgno zostanie poddane nadmiernemu wysiłkowi bez wcześniejszego przygotowania, a także u osób borykających się z otyłością.
Z wiekiem struktura ścięgna Achillesa słabnie, co czyni je bardziej podatnym na kontuzje. Dlatego osoby starsze znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka, jeśli chodzi o skłonność do zapalenia.
Leczenie zapalenia ścięgna Achillesa
Leczenie problemów ze ścięgnami kości piętowej najczęściej odbywa się za pomocą metod niechirurgicznych. Są to metody wystarczające do tego, aby ustąpił stan zapalny, a ścięgno Achillesa odzyskało pożądaną sprawność. Większość przypadków zapalenia ścięgna Achillesa można z powodzeniem leczyć w domu pod nadzorem lekarza. Na rynku dostępny jest szeroki wybór produktów medycznych, takich jak kompresy chłodzące, wkładki ortopedyczne czy opaska na staw skokowy.
Kompresy chłodzące
Kompresy chłodzące to produkty zawierające żel pozwalający ochłodzić miejsce obrzęku czy stanu zapalnego, co prowadzi do zmniejszenia opuchlizny i bólu. W przypadku zapalenia ścięgna Achillesa schłodzenie tego miejsca kilkukrotnie w ciągu dnia jest idealnym sposobem na zmniejszenie bólu i zwiększenie komfortu, ponieważ znieczula zakończenia nerwowe.
Opaska na staw skokowy
Podczas zapalenia ścięgna Achillesa niezastąpiona okaże się opaska na staw skokowy. Produkt ten został tak skonstruowany, aby dopasować się do naturalnego kształtu kostki, dzięki czemu kostka posiada nadal odpowiednią ruchliwość, ale uzyskuje także niezbędną stabilizację.
Miękka orteza pozwala złagodzić ból poprzez równomierne rozłożenie nacisku, skutecznie go zmniejszając. Dodatkowo zapewnia kojący efekt masażu, zapobiegając gromadzeniu się płynów.
Wkładki ortopedyczne Vaya Plantaro
Wkładki ortopedyczne Plantaro nie tylko poprawiają postawę całego ciała, ale także łagodzą napięcie w obrębie ścięgna Achillesa. Ich zadaniem jest odciążenie chorej części w trakcie codziennego chodzenia. Stanowią świetne uzupełnienie terapii związanej z zapaleniem ścięgna Achillesa.
UWAGA: Wszelkie problemy zdrowotne, także związane ze ścięgnem Achillesa, trzeba konsultować z lekarzem, zwłaszcza kiedy ból trwa dłużej niż 3 dni, noga puchnie, nie jesteśmy w stanie samodzielnie się poruszać.
Jak uniknąć zapalenia ścięgna Achillesa?
Aby zapobiec powtarzającym się epizodom, warto skupić się nie tylko na wyleczeniu dolegliwości, ale także na profilaktyce, aby działać zapobiegawczo i uniknąć tego typu problemów w przyszłości.
Profilaktyka zapalenia ścięgna Achillesa polega kilku prostych krokach:
- Pamiętaj o dokładnej rozgrzewce przed aktywnością fizyczną, rozciąganiu i stopniowym wprowadzaniu nowych ćwiczeń.
- Noś odpowiednie obuwie, możesz stosować wkładki ortopedyczne, które odciążają ścięgno Achillesa
- Wykonuj ćwiczenia wzmacniające ścięgna Achillesa, polegające na unoszeniu palców do góry.
- Jeśli należysz do osób szczególnie narażonych na kontuzje, pomocna będzie opaska na staw skokowy używana profilaktycznie podczas zwiększonego obciążenie stawu.
- Kiedy czujesz, że Twój staw skokowy został nadmiernie obciążony, możesz zastosować kompresy chłodzące, które ochłodzą przeciążone miejsce i zapobiegną rozwojowi stanu zapalnego.
Więcej informacji na temat schorzeń stóp znajdziesz tutaj