Zapalenie rozcięgna podeszwowego - domowe sposoby leczenia 0
Zapalenie rozcięgna podeszwowego - domowe sposoby leczenia

Zapalenie rozcięgna podeszwowego (Plantar fasciitis) to schorzenie, które dotyczy tkanki łącznej znajdującej się na podeszwie stopy, zwanej rozcięgnem podeszwowym. Kiedy tkanka łączna ulega napięciu i uszkodzeniom, pojawia się stan zapalny i ból. Sprawdź, jak w takim przypadku sobie radzić, stosując nieinwazyjne, domowe sposoby leczenia zapalenia rozcięgna podeszwowego.

 

 

 

 

Spis treści:

 1. Zapalenie rozcięgna podeszwowego: przyczyny
 2. Objawy zapalenia rozcięgna podeszwowego
 3. Domowe sposoby leczenia zapalenia rozcięgna podeszwowego
 4. Wkładki ortopedyczne a zapalenie rozcięgna podeszwowego

 

Zapalenie rozcięgna podeszwowego: przyczyny

Rozcięgno podeszwowe to ważna struktura, która łączy piętę z palcami i pełni funkcję podtrzymywania łuku stopy podczas chodzenia i biegu. Zapalenie rozcięgna podeszwowego pojawia się, gdy ta tkanka łączna ulega nadmiernemu napięciu lub mikrouszkodzeniom, a to z kolei prowadzi do stanu zapalnego.

 

Przyczyną pojawienia się stanu zapalnego jest między innymi noszenie nieodpowiedniego obuwia, długotrwałe stanie lub chodzenie na twardych powierzchniach, otyłość, przeciążenie stopy, a także nieprawidłowa biomechanika stopy.

Objawy zapalenia rozcięgna podeszwowego

Najczęstszym objawem zapalenia rozcięgna podeszwowego jest ból w okolicy pięty lub podeszwy stopy, zwłaszcza po dłuższym odpoczynku lub stawianiu pierwszych kroków po wstaniu z łóżka. Ból może się nasilać podczas chodzenia, biegania lub długotrwałego stania. W niektórych przypadkach może pojawić się również obrzęk i zaczerwienienie w okolicy pięty.

 

 

Diagnoza zapalenia rozcięgna podeszwowego opiera się na badaniu fizycznym, a także na badaniach obrazowych, takich jak zdjęcie rentgenowskie lub MRI.

 

Domowe sposoby leczenia zapalenia rozcięgna podeszwowego

W leczeniu zapalenia rozcięgna podeszwowego stosuje się różne metody i podaje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. W przypadkach ciężkich i opornych na leczenie stosuje się także terapię iniekcyjną lub zabieg chirurgiczny.

 

Oto kilka domowych sposobów, które łagodzą objawy i przyspieszą proces powrotu do zdrowia:

 

 • Zimne okłady z lodu lub chłodzące kompresy - możesz przykładać zimny kompres kilka razy dziennie po 15-20 minut.

 

 • Wybieraj buty z odpowiednią amortyzacją i podparciem dla stopy, unikaj noszenia butów na płaskiej podeszwie.
 • Stosuj wkładki ortopedyczne o działaniu profilaktycznym i leczniczym. Zapobiegasz w ten sposób powstanie stanu zapalnego rozcięgna podeszwy oraz nie dopuścisz do powstania wad stóp – płaskostopia czy haluksów.

 • Ćwiczenia rozciągające — regularnie wykonuj ćwiczenia rozciągające mięśnie łydek, ścięgno Achillesa i podeszwę stopy. Ćwiczenia powinny być wykonywane regularnie, najlepiej pod opieką fizjoterapeuty. Polegają na naciąganiu mięśni i ścięgien w okolicy podeszwy stopy. Do takich ćwiczeń można zaliczyć np. prostowanie stopy i palców w górę, a następnie naciskanie na palce drugą ręką lub też siadanie na krześle i przyciąganie stopy do siebie, tak aby poczuć napięcie w okolicy rozcięgna podeszwowego. 
  • Wykonuj także ćwiczenia wzmacniające mięśnie stopy, co pomaga w poprawie biomechaniki.
  • Do takich ćwiczeń można zaliczyć np. podnoszenie małych obiektów za pomocą palców stopy, chodzenie po piłce tenisowej lub na palcach. 
  • Ważne jest, aby ćwiczenia były wykonywane regularnie, ale nie powinny powodować bólu.

 

 • Masaż — jeśli jest prawidłowo wykonany, może pomóc w rozluźnieniu napiętych mięśni, zmniejszeniu napięcia w rozcięgnie podeszwowym, poprawia krążenie krwi w okolicy pięty oraz zmniejsza ból i sztywność. 
  • Masaż klasyczny to ten wykonywany na całej stopie, od palców po piętę.
  • Zaczyna się od delikatnych ruchów rozgrzewających, a następnie przechodzi do głębszych ucisków.
  • Masaż powinien być wykonywany w kierunku serca, aby pobudzić krążenie krwi.
   Masaż punktowy koncentruje się na masowaniu określonych punktów na stopie, w tym punktów akupresurowych, które są związane z rozcięgnem podeszwowym.
  • Masaż punktowy może pomóc w zmniejszeniu napięcia w rozcięgnie podeszwowym i poprawie krążenia krwi. 
  • Masażyści mogą stosować techniki rozciągające mięśnie łydek i rozcięgno podeszwowe. To połączenie masażu i rozciągania zmniejsza napięcie i sztywność w okolicy pięty.

 • Kinesiotaping, czyli oklejanie specjalną taśmą. Metoda ta może pomóc w stabilizacji i wsparciu stopy, zmniejszając napięcie w rozcięgnie podeszwowym.

 • Kąpiele solne — w przypadku bólu, spróbuj kąpieli solnej z olejkami eterycznymi, które pomogą złagodzić ból i stany zapalne.

 • Odpoczynek — unikaj nadmiernego obciążania stopy i długiego stania lub chodzenia.

 

Wkładki ortopedyczne a zapalenie rozcięgna podeszwowego

Wkładki ortopedyczne mogą pomóc w leczeniu zapalenia rozcięgna podeszwowego, zwłaszcza gdy przyczyną dolegliwości jest nieprawidłowa biomechanika stopy. Kiedy są dostosowane do potrzeb pacjenta, skutecznie zmniejszają napięcie w rozcięgnie podeszwowym, a przy tym poprawiają amortyzację stopy, zmniejszają obciążenie pięty i przyspieszają proces gojenia. Do tego typu wkładek należą Vaya Plantaro – wkładka typu 3/4, pełna wkładka - Vaya Plantaro Vitale lub podpiętka - Vaya Plantico.

       

Wkładki ortopedyczne powinny być dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta i rodzaju jego problemu. Dlatego najlepiej skonsultować się ze specjalistą, który pomoże dobrać odpowiednią wkładkę ortopedyczną. Wkładki powinny być wykonane z materiałów o właściwościach antybakteryjnych i antygrzybicznych, aby zapobiec infekcjom.


Warto również pamiętać, że wkładki ortopedyczne same w sobie nie są w stanie wyleczyć zapalenia rozcięgna podeszwowego, ale są jednym z ważnych elementów kompleksowego leczenia i powinny być stosowane w połączeniu z innymi metodami, takimi jak fizjoterapia, ćwiczenia rozciągające, stosowanie odpowiedniego obuwia i innych zaleceń lekarskich.

 

 

 

Pamiętaj, że zapalenie rozcięgna podeszwowego to poważne schorzenie, więc jeśli ból nie ustępuje lub pogarsza się pomimo stosowania ćwiczeń, okładów czy po odpoczynku, skonsultuj się z lekarzem lub fizjoterapeutą.

 

Wszystkie wkładki dla stóp z zapaleniem rozcięgna podeszwowego lub ostrogą piętową znajdziesz tutaj

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium