Wkładki supinujące przy koślawości i pronujące przy szpotawości stóp 0
Wkładki supinujące przy koślawości i pronujące przy szpotawości stóp

Idealnie zbudowana stopa ma 3 punkty podparcia: na I i V głowie kości śródstopia oraz na pięcie. Niestety u wielu osób punkty te są przesunięte, co skutkuje niewłaściwym rozłożeniem nacisku i różnym deformacjom stóp, kostek czy kolan. Jak rozpoznać takie deformacje jak koślawość stóp, kolan, szpotawość stóp? W jaki sposób wkładka supinująca czy pronująca może zapobiegać pogłębianiu się deformacji? Sprawdź, czy i Ty możesz z nich korzystać, korygując wady swoich stóp.

 

Spis treści:

  • Objawy koślawości kolan
  • Objawy koślawości stóp
  • Szpotawe stopy — opis wady
  • Supinacja stopy — co to jest?
  • Pronacja stopy — co to jest?
  • Wkładki supinujące przy koślawości stóp i kolan
  • Wkładki pronujące przy szpotawości stóp
  • Podsumowanie

 

Objawy koślawości kolan

Koślawość kolan to deformacja kończyn dolnych, którą można zauważyć już ok. 6 roku życia dziecka. Nogi przyjmują kształt litery X, kolana stykają się ze sobą, a kostki są znacząco oddalone od siebie. Chód u osoby z koślawością kolan jest najczęściej niezgrabny i chwiejny, a często może nawet sprawiać ból i powodować szybkie zmęczenie. Zaobserwowanie pierwszych objawów deformacji powinno być wystarczającym bodźcem do rozpoczęcia diagnostyki.

 

 

Objawy koślawości stóp

Koślawość można zaobserwować w jednej ze stóp lub obydwu (z reguły stopień koślawości jednej ze stóp jest większy). Pierwszym objawem, który może zasugerować, że mamy do czynienia z koślawością stopy, jest jej postępująca deformacja. Przyśrodkowa część stopy kładzie się wtedy na jej powierzchni i wyraźne widać, że ulega skręceniu, zwłaszcza podczas chodzenia. Chód staje się niezgrabny, co prowadzi też do szybszego przemęczania się. Koślawości stóp może towarzyszyć dodatkowo płaskostopie.

 

 

Szpotawe stopy — opis wady

Szpotawość stóp charakteryzuje się ustawieniem stopy bardziej na jej zewnętrznej krawędzi oraz zwiększonym obciążeniem tej części stopy. Dodatkowo zauważa się pogłębiony łuk podłużny stopy oraz kierowanie się pięty do środka.

 

 

Supinacja stopy — co to jest?

Supinacja, nazywana inaczej rotacją zewnętrzną stopy, jest naturalnym ruchem stawów i polega na odwróceniu części kończyny na zewnątrz. W przypadku nadmiernej supinacji stopy cały ciężar ciała przenosi się na jej zewnętrzną krawędź. Nadmierna supinacja występuje najczęściej u osób, które mają wysokie i sztywne pobicie. Tego typu zjawisko może przyczynić się do powstania wielu schorzeń, m.in.: skręcenia stawu skokowego lub kostki, zapalenia więzi podeszwy czy zapalenia ścięgna Achillesa.

 Ponadto nadmierna supinacja prowadzi często do zaburzeń prawidłowego chodu, a w konsekwencji pogłębia wady postawy, a nawet powoduje utykanie.  Warto przyjrzeć się swojemu obuwiu, szczególnie takiemu wykonanemu z miękkiego tworzywa. Gdy zauważysz, że zewnętrzne krawędzie są mocno zniszczone, oznacza to, że masz problem z nadmierną supinacją. Dolegliwość ta dotyka często osoby dorosłe, uprawiające aktywność fizyczną, ale to zjawisko widoczne jest już u małych dzieci.

 

 

Pronacja stopy — co to jest?

Pronacja jest przeciwieństwem supinacji. W tym ustawieniu dochodzi do spłaszczenia łuku podłużnego i większego obciążania wewnętrznej części stopy. Jest to widoczne także w koślawieniu kostki przyśrodkowej do wnętrza. Pronacja jest naturalną fazą podczas chodu, do której nie dochodzi w przypadku osób ze szpotawymi stopami.

Wkładki supinujące przy koślawości stóp i kolan

Wkładki supinujące stanowią najprostsze rozwiązanie na wyrównanie nadmiernego obciążenia, wywieranego na wewnętrzne krawędzie stopy. Gotowe wkładki supinujące wykonane z trwałych, amortyzujących pianek można kupić w sklepach ortopedycznych czy gabinetach podologicznych. Zapewniają przede wszystkim prawidłowe ułożenie stopy, podpierając ją od strony wewnętrznej i jednocześnie zapobiegają koślawości kolan.

 

 

 

Dzięki odpowiednio wyprofilowanej wkładce stopa zaczyna prawidłowo naciskać na podłoże, a odpowiedni kształt zapewnia pięcie podparcie od wewnątrz. Tym sposobem zapobiega się dalszemu bolesnemu, a przede wszystkim szkodliwemu wykrzywianiu stóp w kierunku wewnętrznych krawędzi. Wkładki supinujące są niezwykle pomocne w leczeniu zachowawczym koślawości kolan, ponieważ zapewniają one równomierne obciążenie całej kończyny, co z kolei przekłada się na właściwą stabilizację i odpowiednie ułożenie kostek.

Wkładki pronujące przy szpotawości stóp

Wkładki pronujące składają się z kilku warstw, z których każda ma swoje zadanie. Jedna pokrywa i zapewnia przewiewność stopy, inna profiluje wkładkę, aby była dopasowana do krzywizn fizjologicznych stopy, a inne przywracają prawidłowy rozkład obciążeń przodostopia, jak i tyłostopia oraz odciążają brzeg zewnętrzny stopy.

 

 

 

Wkładki wspierają stopy od spodu i zapewniają naturalny, równomierny rozkład nacisku na stopę. Właściwe wsparcie ze strony wkładek zapewnia optymalny ruch stóp i kostek podczas chodzenia czy biegania. Pomagają zapobiegać problemom z wyrównaniem napięć w dolnej części nóg i poza nią, aż do kolan, bioder i kręgosłupa. Mówiąc w skrócie: odciążają ciało, umożliwiając fizjologiczny chód i prawidłową postawę.

 

Podsumowanie

Każde odstępstwo od prawidłowej budowy stóp i kolan powinno być zdiagnozowane przez specjalistę. Jeśli niepokoi Cię sposób chodzenia Twojego dziecka lub Twój, wyraźnie widzisz, że obuwie jest nierówno starte, chodzeniu towarzyszy ból czy nadmierne zmęczenie, bardzo możliwe, że dzięki dostępnym wkładkom pronującym i supinującym skutecznie skorygujesz wady postawy i budowy stóp.

 

Wszystkie wkładki supinujące (na koślawość) znajdziesz Tutaj

 

Wszystkie wkładki pronujące (na szpotawość) znajdziesz Tutaj

 

Więcej informacji na temat schorzeń stóp znajdziesz Tutaj

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium