Płaskostopie - przyczyny, skutki i sposoby leczenia
Deformacja stopy, zwana potocznie „platfusem”, tak naprawdę nazywa się z łaciny „pes planus”, czyli płaskostopie. Tego typu zmiana w budowie stopy charakteryzuje się obniżeniem lub całkowitym zanikiem prawidłowego wysklepienia, przez co stopa jest płaska i cała dotyka podłoża podczas chodzenia.
Jak działa prawidłowo zbudowana stopa?
Prawidłowo zbudowana stopa ma kości ułożone w łuk, dlatego z podłożem styka się tylko w trzech punktach: na pięcie, głowie pierwszej kości śródstopia i głowie piątej kości śródstopia. To pozwala na prawidłową amortyzację podczas chodzenia, stabilne podparcie podczas stania i utrzymanie prawidłowej postawy całego ciała.
Płaskostopie podłużne i poprzeczne
Wyróżnia się dwa typy płaskostopia: podłużne i poprzeczne. Podłużne płaskostopie to skutek obniżenia łuku środkowego stopy. Mówimy o nim, gdy cała stopa dotyka podłoża. Płaskostopie poprzeczne polega na obniżeniu sklepienia poprzecznego. Stopa jest wtedy mniej elastyczna i widocznie poszerzona. Warto pamiętać, że dzieci rodzą się z płaskostopiem, które przy prawidłowym rozwoju powinno samo zniknąć między 3 a 4 rokiem życia. Stopy dziecka w wyniku chodzenia wzmocnią się i nabiorą prawidłowego kształtu. Gdyby było inaczej i po 5 roku życia stopa malucha nie rozwijała się prawidłowo, należy szukać pomocy u ortopedy.
Płaskostopie może mieć kilka przyczyn:
- Powstaje w wyniku urazu lub wrodzonej wady postawy. Więzadła i mięśnie stopy mogą być niewydolne.
- Stopy są zbyt obciążone, np. nieodpowiednim obuwiem albo nadwagą.
- Buty na wysokim obcasie mogą powodować tworzenie się płaskostopia poprzecznego.
Dolegliwości związane z płaskostopiem
Jeśli nie będziemy leczyć płaskostopia, może to doprowadzić do zapalenia więzadeł i torebek stawowych stopy. Może także spowodować wykształcenie się palucha koślawego i/lub palców młotkowatych, wywoływać dokuczliwy ból i obrzęki stopy.
Deformacja stopy powoduje, że ciało nie jest prawidłowo podparte. I dlatego oprócz bólu stóp i kolejnych zmian w ich budowie może pojawiać się także ból łydek, bioder, kręgosłupa, a nawet wystąpić mogą zaburzenia funkcjonowania stawu żuchwowo-skroniowego. Na stopie, która podparta jest w niewłaściwych miejscach, pojawiają się odciski. Stopy o niewłaściwej budowie powodują też zmianę chodu i szybko się męczą. Są również podatne na grzybicę i nasilone pocenie się.
Wkładki na płaskostopie a leczenie
Zarówno u dzieci, jak i u dorosłych stosuje się zabiegi operacyjne w leczeniu płaskostopia, jednak zanim to nastąpi, warto wykorzystać mniej bolesne i tańsze sposoby. W przypadku niedużych zmian warto wykonywać ćwiczenia korekcyjne na płaskostopie oraz nosić dopasowane wkładki ortopedyczne. Pomocne są też masaże stóp, dynamiczne plastrowanie, chodzenie na bosaka po różnych podłożach, pływanie. W przypadku, kiedy stopy bolą, stosuje się leki przeciwzapalne i przeciwbólowe.
Ortopedyczne wkładki na płaskostopie
Producenci wkładek ortopedycznych proponują wkładki skórzane, silikonowe i podpiętki, które mają za zadanie zapobiegać rozwojowi płaskostopia, wspierać stopę i zapobiegać bolesnym skutkom chodzenia na źle podpartych stopach. Można więc idealnie dobrać wkładkę dla osoby z płaskostopiem poprzecznym lub podłużnym. Zaawansowane wkładki ortopedyczne na płaskostopie zawierać też mogą pochłaniacze zapachów. Znakomicie amortyzują, zapewniając rozluźnienie mięśni, skutecznie zapobiegają zmęczeniu stóp, ale także pojawieniu się odcisków. Wiele wkładek profilaktycznych zalecanych jest osobom, które mają pracę stojącą lub dużo chodzą.
Zobacz wszystkie produkty z kategorii płaskostopie