Kiedy zdejmujesz buty po całym dniu w pracy albo po weekendowej wycieczce, możesz czuć nieprzyjemną woń. Jeśli jest silna, wyraźna, nie tylko powoduje Twój dyskomfort, ale także jest przykra dla otoczenia. W wielu przypadkach nadpotliwość stóp nawet utrudnia kontakty między ludźmi. Jest problemem medycznym, ale i psychologicznym. Jakie są przyczyny pocenia się stóp? Jak zwalczyć nadmierną potliwość stóp?
Pocenie się stóp
Każda stopa ma ponad 250 tys. gruczołów potowych, które mogą produkować 250 mililitrów potu dziennie. Oczywiście pocenie się jest naturalną reakcją organizmu. Ciało, niwelując ryzyko przegrzania się, produkuje pot. To proces termoregulacji. Dlatego w wyjątkowo gorący dzień, po wielu godzinach chodzenia w zakrytym obuwiu ze sztucznych materiałów, każdy może poczuć nieprzyjemny zapach. Problem pojawia się wtedy, kiedy stopy pocą się zawsze, szybko pojawia się fetor, a buty są nim przesiąknięte.
Dlaczego należy walczyć z nadpotliwością?
Nie polecamy bagatelizowania problemu nadpotliwych stóp. To nie tylko problem estetyczny. Przepocone stopy w wilgotnych butach są o wiele bardziej narażone na rozwój grzybów atakujących skórę oraz paznokcie stóp. Skóra może również boleśnie pękać, mogą pojawiać się częste otarcia naskórka. Ponadto nadpotliwość może być sygnałem o chorobie całego organizmu. Często wynika z otyłości, zaburzeń metabolicznych czy zmian hormonalnych. Jest wynikiem także emocji, takich jak stres.
Jak radzić sobie z nadpotliwością stóp?
Jeśli pocenie pojawiło się nagle, warto udać się do swojego lekarza po skierowanie na podstawowe badania, by wykluczyć czynniki zdrowotne. Jeśli zaś pocenie się stóp jest okresowe, warto zadbać szczególnie o higienę oraz o jakość swoich butów i skarpetek. Niewygodne, ciasne obuwie, które nie gwarantuje cyrkulacji powietrza, skarpetki ze sztucznych włókien i niedokładne mycie stóp nasila bowiem tę dolegliwość.
Sposoby na nadpotliwość stóp:
- Odpowiednia higiena stóp. Warto używać mydeł antybakteryjnych, soli do kąpieli, albo moczyć stopy w naparach z korą dębu, nagietka, dziurawca, rumianku, lawendy, tymianku lub rozmarynu. Stopy myć należy dwa razy dziennie, w chłodnej wodzie. To zahamuje wydzielanie potu. Po kąpieli trzeba je dokładnie osuszać, także między palcami. Można użyć zasypek odświeżających i kremów nawilżających z dodatkiem olejku herbacianego. Wszystkie te środki odświeżają, ale mają też działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze.
- Powstały też dermokosmetyki, czyli specjalistyczne środki, które zapobiegają nadmiernej potliwości. Są to kostki, sole i płyny do mycia, wysuszające pudry, które zawierają środki antybakteryjne lub antyperspiranty w kremie, którymi smaruje się stopy. Przykre zapachy zniweluje także dezodorant do stóp i obuwia. Specjalistyczne kosmetyki na nadpotliwość dostępne są w aptekach, sklepach medycznych i gabinetach podologicznych.
Jakie obuwie wybrać przy nadpotliwości stóp?
Latem najlepiej wybierać po prostu odkryte buty. Nic tak dobrze nie wpływa na skórę, jak dostęp do świeżego powietrza. Oczywiście w naszych warunkach nie jest to możliwe, dlatego wybierając pełne buty, lepiej zdecydować się na takie z prawdziwej skóry lub z tkanin, które zapewniają cyrkulację powietrza. Wiele modeli butów sportowych i turystycznych doskonale nadaje się dla osób, które nie chcą kupować produktów z naturalnej skóry. Sztuczna skóra także jest coraz lepszej jakości i imituje prawdziwą, jednak nie każdemu służy.
Za komfort stóp odpowiadają także skarpetki. Te wykonane całkowicie z bawełny odradzamy. Bawełna wchłania wilgoć, ale długo wysycha, dlatego lepiej będzie, gdy sięgniemy po takie z domieszkami włókien bambusa albo szybkoschnącego poliestru. Na wiosnę i jesień sprawdzą się modele ze sklepu sportowego. Zimą można zdecydować się na skarpetki wełniane, zwłaszcza z wełny merino. Wełna nie musi być gruba i drapiąca. Współczesne produkty wełniane są przyjemne w dotyku, ciepłe. Wełna merino ma doskonałe właściwości termoregulujące. Kiedy jest zimno, grzeje, gdy jest gorąco, chłodzi. Gwarantuje skórze oddychanie.
Leczenie nadpotliwości stóp
Jeśli powyższe metody się nie sprawdzają, stopy nadal pocą się, a buty nieprzyjemnie pachną, warto zasięgnąć rady specjalisty. Podolog może zaproponować takie metody leczenia jak:
- Stosowanie preparatów zawierających chlorowodorek, siarczan glinu, a nawet toksynę botulinową. Toksynę wstrzykuje się pod skórę.
- Jonoforezę, czyli poddawanie skóry stóp działaniu prądu elektrycznego. Powoduje to zmniejszenie aktywności gruczołów potowych. Stosowany jest prąd w bardzo niskim natężeniu.
- Stosowanie leków antycholinergicznych, leków z grupy beta-blokerów lub leków uspokajających. Jednak leki te stosuje się tylko wtedy, kiedy inne metody zawiodły.
- W bardzo trudnych przypadkach możliwe jest także zastosowanie leczenia chirurgicznego. Polega ono na odnerwieniu gruczołów potowych, czyli przecięciu włókien nerwowych lub ich chemicznej blokadzie.
Wybór sposobu leczenia zawsze zależy od nasilenia problemu i opinii podologa.