Opinie o Nas
Strefa Wiedzy

Newsletter

Zapisz się do newslettera, otrzymuj wyłącznie istotne informacje i odbierz

10%* rabatu

*dla zakupów powyżej 50zł - Zapisując się do newslettera, wrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w postaci adresu e-mail. Więcej na temat przetwarzania danych znajdziesz w naszej Polityce Prywatności

 
Producenci
Zapalenie rozcięgna podeszwowego — objawy, przyczyny i leczenie 0
Zapalenie rozcięgna podeszwowego — objawy, przyczyny i leczenie

Zapalenie rozcięgna podeszwowego — objawy, przyczyny i leczenie

Zapalenie powięzi podeszwowej jest schorzeniem, które dotyka przede wszystkim osoby aktywne fizycznie i dojrzałe. Na ból stopy z tego powodu skarżą się w szczególności biegacze, którzy mają za sobą różne urazy. Na zapalenie rozcięgna podeszwowego narażone są także kobiety w średnim wieku, które poruszają się w niewygodnych butach.

Czym jest rozcięgno podeszwowe (powięź podeszwowa)?

Rozcięgnem podeszwowym nazywamy włóknistą strukturę ciągnącą się od pięty do palców stóp. Przypomina ona taśmę i tworzy powięź głęboką spodniej części stopy. Odpowiada za jej kształt, zarówno za łuk podłużny, jak i poprzeczny. Podtrzymuje łuk i stabilizuje stopę.

 

Przyczyny zapalenia rozcięgna podeszwowego

Za przyczynę zapalenia rozcięgna podeszwowego uważa się silne napięcie łydki, przez które dochodzi do przeciążenia. Zwykle takiemu przeciążeniu ulega stopa płaska, z obniżonym łukiem podłużnym, z koślawymi piętami i z tendencją do supinacji przodostopia.

Inne przyczyny problemów ze stopami:

 • wiek dojrzały, kiedy redukcji ulega ilość tkanki tłuszczowej amortyzującej pięty,
 • wysoka masa ciała,
 • indywidualne właściwości amortyzujące stopy,
 • kształt łuku stopy,
 • twarde obuwie,
 • praca w pozycji stojącej,
 • sposób chodzenia,
 • stopa wydrążona,
 • nadmierna pronacja stopy,
 • mała elastyczność ścięgna Achillesa,
 • częste urazy stóp.

Objawy zapalenia powięzi podeszwowej (rozcięgna podeszwowego)

Zapaleniu powięzi podeszwowej towarzyszy ból zlokalizowany w dolno-przyśrodkowej części pięty. Jest on najbardziej wyczuwalny tuż po wstaniu z łóżka i zrobieniu pierwszych kroków. Dokucza także po dłuższym staniu lub siedzeniu, zmniejsza się natomiast po rozchodzeniu, ale pod koniec aktywnego dnia może znowu się nasilić. Aż 30 procent pacjentów odczuwa dolegliwości w obu piętach. Żeby jednak z pewnością zdiagnozować zapalenie powięzi, warto wykonać badanie ultrasonograficzne.

 

 

 

Bagatelizowanie zapalenia rozcięgna podeszwowego

Jeśli przez dłuższy czas bagatelizuje się objawy zapalenia rozcięgna, może dojść do utworzenia się ostrogi piętowej. Jest to reakcja organizmu na mikrouszkodzenia. Ostroga piętowa to kostna narośl, która bywa bolesna i daje odczucia zbliżone do noszenia kamienia w bucie.

  

Jak leczyć zapalenie rozcięgna podeszwowego?

Długotrwałego leczenia i rehabilitacji można uniknąć, szybko reagując na pierwsze objawy. Na początek należy zrobić przerwę w treningach, aż ból całkowicie ustąpi i wybrać buty z elastyczną podeszwą oraz z dobrą amortyzacją. Warto też zastosować wkładki ortopedyczne, zwłaszcza pod piętę. W ofercie Vaya Medical są to wkładki Plantaro, Relaxum oraz inne wkładki z kategorii na ostrogę piętową. Pomocne są ćwiczenia, które rozciągają stopę, mięśnie łydki i tylną stronę uda. Zmniejszają one napięcie i przyspieszają gojenie. Przed wstaniem z łóżka i zrobieniem pierwszych kroków warto rozmasować stopy. Można do tego użyć piłki tenisowej albo specjalnego jeżyka. Jeśli pięta boli, przyda się okład z żelem chłodzącym. Konieczna też będzie wizyta u podologa lub rehabilitanta. Specjalista zaleci odpowiednie ćwiczenia oraz może wykonać kinesiotaping, czyli okleić stopę specjalnymi taśmami. W wyjątkowych przypadkach przeprowadza się leczenie operacyjne.

 

 

Wszystkie wkładki z kategorii Ostroga Piętowa znajdziesz Tutaj

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl