Męskie stopy — jak o nie dbać? 0
Męskie stopy — jak o nie dbać?

Mężczyźni coraz częściej zwracają uwagę na wygląd swoich stóp i odwiedzają gabinety kosmetyczne i podologiczne. Jednak w pielęgnacji stóp nie chodzi tylko o kwestie estetyczne, ale także zdrowotne. Używanie odpowiednich środków myjących, kremów, umiejętne obsługiwanie się cążkami do obcinania paznokci, tarką do ścierania suchego naskórka i noszenie właściwego obuwia pozwala cieszyć się dobrym samopoczuciem. A przecież stopy, które noszą cały ciężar ciała, potrzebują nieco uwagi.

Problemy męskich stóp

Jeśli mężczyzna nie jest przekonany do wizyt w gabinecie profesjonalisty, powinien sam zadbać o wygląd skóry i paznokci stóp. Mężczyźni rzadziej niż kobiety zakładają otwarte obuwie. Często dlatego właśnie, że ich stopy nie są idealne, ale z drugiej strony otwarte obuwie pozwala skórze oddychać, a wiosną i latem chroni ją przed poceniem, poprawia komfort chodzenia w czasie upałów. Jeśli więc nie dbasz o stopy, na pewno nie chcesz ich prezentować, ale jeśli nie ściągniesz od czasu do czasu skórzanych pantofli albo adidasów, ich stan może się pogorszyć. Noszenie pełnych butów latem to nadmierna potliwość, czyli przykry zapach i uczucie dyskomfortu. Noszenie wkładek na nadmierną potliwość pomoże zminimalizować problem. Skóra w butach także szybciej rogowacieje, mogą na niej powstawać odciski, stany zapalne, może pojawić się grzybica.

 

 

A co z paznokciami? Nieumiejętne przycinanie paznokci może skutkować ich wrastaniem w skórę, co powoduje ból i jest przyczyną powstawania ranek, które trudno się goją i stają się przyczyną zakażeń bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych. 

 

Na estetykę stóp wpływają też wszelkie zgrubienia. Te najczęściej tworzą się na piętach. Szorstkie pięty z popękaną albo żółtą skórą faktycznie nie wyglądają dobrze w klapkach czy sandałach, ale przy odpowiednim stosowaniu peelingów i kremów można całkowicie odmienić wygląd stóp.

Domowa pielęgnacja stóp dla mężczyzn

Jak zacząć pielęgnację stóp? Warto zarezerwować sobie pół godziny i zamoczyć stopy w ciepłej wodzie z dodatkiem soli do moczenia nóg lub mydłem. Jeżeli dotyczy Cię potliwość stóp, warto korzystać z preparatów antybakteryjnych i moczyć nogi w chłodnej wodzie. Kiedy naskórek zmięknie, należy delikatnie go złuszczyć peelingiem lub pumeksem. Warto jednak pamiętać, że zbyt intensywne i zbyt częste złuszczanie przyspiesza proces narastania i rogowacenia skóry.

 

    

 

Po kąpieli i złuszczaniu trzeba przyciąć i oczyścić paznokcie. Przycinając, zwróć uwagę na to, by ich zbytnio nie zaokrąglać, w przeciwnym razie zaczną wrastać i tworzyć bolesne ranki. Po zabiegu warto więc dobrze skórę nawilżyć i natłuścić gotowym kremem. Krem może zawierać mocznik oraz olejki odświeżające: eukaliptusowy, mentolowy czy z drzewa herbacianego. Kremu powinno się używać nie tylko po zabiegu peelingu i obcinania paznokci, ale codziennie po prysznicu. Taki nawyk sprawi, że skóra stóp będzie miękka, gładka, na stopach nie będą rozwijać się bakterie sprzyjające brzydkiemu zapachowi.

Profesjonalna pielęgnacja stóp

Jeśli pielęgnacja domowa męskich stóp to za mało, warto wybrać się do podologa. Specjalista używa profesjonalnych narzędzi, takich jak skalpel, do usuwania naskórka, przytnie paznokcie, by nie wrastały i zaleci odpowiednie kosmetyki. Do podologa należy chodzić regularnie, czyli średnio co 6 tygodni. Dzięki temu stopy zawsze będą wyglądały nienagannie.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium