Wkładki ortopedyczne dla biegacza 0
Wkładki ortopedyczne dla biegacza

Każdy biegacz bardzo obciąża swoje stawy i stopy. Podczas biegu ciężar ciała przenoszony jest właśnie na te newralgiczne miejsca, dlatego z czasem pojawiać się mogą dolegliwości bólowe. Zdeformowane, źle stawiane stopy wpływają też negatywnie na ogólne samopoczucie biegacza, powodując bóle głowy, kręgosłupa w odcinku lędźwiowym czy nawet ból w stawie skroniowo-żuchwowym. By zapobiegać dolegliwościom związanym z bieganiem, warto wybrać nie tylko dobre buty do biegania, ale także dopasowane wkładki do obuwia sportowego.

Dlaczego odpowiednie wkładki tak bardzo wpływają na samopoczucie?

Stopy przejmują wszystkie obciążenia związane z kontaktem ciała z podłożem: chodzeniem, bieganiem i skakaniem. Zadaniem odpowiedniej wkładki jest idealne dopasowanie buta do stopy biegacza i prawidłowe ustawienie stóp w obuwiu. Buty przecież produkowane są seryjnie, dlatego nie mogą pasować do każdej osoby tak samo. Ponadto wiele osób wybiera obuwie do biegania, kierując się wyglądem modelu, kolorem czy ceną butów, nierzadko też buty kupowane są online, bez wcześniejszego mierzenia. Tymczasem stopa w bucie musi się dobrze czuć i powinna być odpowiednio podparta pod piętą, łukiem, pod palcami i przodostopiem. Producent obuwia nie przewiduje, że w jego butach będzie biegała osoba, której stopa ma tendencję do pronacji, supinacji, nie produkuje też butów z myślą o biegaczach z płaskostopiem. Wkładki ortopedyczne sprawiają, że masowo produkowane buty stają się idealnie dopasowane do potrzeb konkretnej osoby. Warto też korzystać z wkładek wtedy, kiedy odpowiedniego podparcia wymaga jedna ze stóp. Sytuacja taka jest częsta np. po zabiegu operacyjnym stopy.

Kiedy wkładki do obuwia poprawiają komfort biegania?

Wkładki ortopedyczne mają wiele funkcji. Pierwszą jest regulowanie luzu w obuwiu. Dobierając grubą lub cienką wkładkę, możemy sprawić, że but będzie lepiej dopasowany do wąskiej lub szerokiej stopy. Kształt wkładki oraz to, z jakich materiałów została wykonana, umożliwia idealne rozłożenie nacisków stopy na podłoże. Wkładka zapobiega więc pojawianiu się bolesnych odcisków, ogranicza też ruch stopy wewnątrz obuwia, zarówno w kierunku na boki, jak i do przodu oraz do tyłu.

 

Producenci wkładek ortopedycznych stosują też miękkie materiały, które poprawiają amortyzację butów, co zmniejszają obciążenie stóp i stawów, chronią przed przeciążeniami kręgosłupa. Dobrze amortyzujące wkładki wybierają przede wszystkim biegacze, którzy trenują na płaskich i twardych powierzchniach. Ci, którzy biegają w terenie, mogą wybrać twardsze wkładki ortopedyczne, które lepiej stabilizują stopę, zapobiegając kontuzjom związanym ze złym ustawieniem stóp na nierównej powierzchni.

 

Jak wybrać dobre wkładki ortopedyczne?

Wkładki ortopedyczne powinny być dopasowane do indywidualnych potrzeb stopy, dlatego też producenci tworzą wkładki na płaskostopie, stopę pronującą lub supinującą, zmniejszające dolegliwości w przypadku ostrogi piętowej, a także różnorodne podpiętki czy kliny. Zanim włożymy wkładki do butów, sprawdźmy, z jakich materiałów są wykonane, przede wszystkim, czy są atestowane i wysokiej jakości. Najtańsze wkładki szybko bowiem zmienią swój kształt. Ponieważ stopa w butach do biegania bardzo się poci, przyda się wkładka, która ograniczy tworzenie się nieprzyjemnego zapachu w bucie.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium